Üç maymun; Mizaru, Kikazaru ve İwazaru.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aslına bakıldığında bu üç maymun Japon halk kültürünün önemli öğeleri üç bilge maymunu temsil eder. Kötü gözle bakmamayı, kötü söz dinlememeyi, kötü söz söylememeyi öğütler. Ama biz bu üç erdemli maymunu ne yapmışız; görmeyen, duymayan, söylemeyen maymunlar yapmışız ve hatta dördüncüyü de eklemişiz. Siz anladınız onu 😊

 Biz Japon maymunlarını bir kenara bırakalım, bizim maymunlardan devam edelim.

 SPK Başkanımız bazı sosyal medya kullanıcılarına ceza verebileceklerini söylemiş. İşte bizim maymun.

 Özellikle Kasım ayından itibaren piyasada oluşan pozitif rüzgârla borsamıza binlerce yeni yatırımcı halay çekerek katılmış, bazı siyasiler bu halayda baş tutmuştu. Hatta siyasiler borsadaki yükselişi kendilerine güvenoyu gibi gömüşlerdi. O gün SPK 3 maymunu oynamasaydı geçen 5700’den 4600’a gelişimiz bu kadar sancılı olmayacaktı.

 2022 yılında bazı şirketlerin piyasa değeri 28 milyar iken 400 milyarlar seviyelerine kadar çıkmış, bazı sosyal medya hesaplarında bu şirketlerle ilgili şişirme fiyatlar konuşulmaya başlanmıştı. Hadi 30 da bakmadın, 50 ‘de duymadın 200’de neden söylemedin de 400 milyara geldiğinde küçük yatırımcının ipini çektin.

 Halka arzlar ayrı bir konu, sermayenin tabana yayılması ilkesini savunan bir kurum 4. Maymunu halka arzlarda devreye alıyor. Bu halka arzlara nasıl izin vermekte. Kime, hangi fona ne kadar verdikleri bile belli olmayan halka arzlar yapılmakta. Özellikle bazı halka arzlarda küçük yatırımcıyı hisse bile alamazken, halka arzı yapılan şirketin piyasa değeri 2 milyar TL’den birkaç hafta içinde 50-100 milyar TL. değerine ulaşmakta ve halka arzı yapan yatırım firması, şirketin olması gereken fiyatının 4-5 katı olması gerektiğini halka arz sırasında değil de neden 50-100 milyar TL’ye ulaştığında raporlamakta?  

-Ya Şirket sahibi bu raporla birlikte elindekileri de piyasada halka arz ediyor

-Ya da halka arza aracılık eden yatırım firması aracılığıyla kandırılıyor.

İşte tamda bu noktada 4. Maymun devreye giriyor.

Keşke 3 maymunu Japonlar gibi erdemli bir şekilde algılasaydık. O zaman ahlaksızlıkları görür, duyar ve söylerdik.

“Bir insanın yaşayıp yaşamadığını, atan nabzından değil; onurlu duruşundan anlarsınız.”

CHE GUEVERE

Çok sevdiğimiz ülkemizde birçok şeyin değişmesi dileğiyle. Mutlu haftalar.

BORSA MEDDAHI

BORSAFIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.