Ray Dalio: İtibari para tehlikede, Bitcoin çözüm değil

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Yatırımcı Ray Dalio’ya göre, bildiğimiz şekilde para ve para birimleri “tehlikede” ve Bitcoin, stablecoinler ya da genel olarak kripto para birimleri bir çözüm değil.

Dalio Çarşamba günü CNBC’de yaptığı konuşmada, ABD doları ve diğer rezerv para birimlerinde büyük miktarda para basımının, bu paraların “verimli para” biçimleri olup olmadığını merak etmesine neden olduğunu söyledi.

“Bildiğimiz anlamda paranın tehlikede olduğu bir dünyadayız. Çok fazla para basıyoruz ve bu sadece ABD için değil, tüm rezerv para birimleri için geçerli.”

Ancak Dalio, Bitcoin’in potansiyel bir çözüm olmadığını belirtmekte gecikmedi. Bitcoin’in sadece “12 yılda” başardıklarını överken, kriptonun hâlâ bir para birimi olarak kullanılamayacak kadar oynak olduğunu düşündüğünü söyledi:

“Bu etkili bir para birimi olmayacak. Varlık korumak için verimli bir araç değildir. Verimli bir takas aracı değil.”

Dalio ayrıca sabit coinlerden bir çözüm bulunması fikrini de reddederek, bunların devlet destekli itibari para birimlerinin kopyaları olduğuna işaret etti.

Ancak Dalio, tüketicilerin satın alma güçlerinin güvence altına alınmasına hizmet edecek “enflasyona bağlı bir coin” yaratılmasını öngören güçlü öneriler de sundu.

“Elimizdeki en yakın şey enflasyona bağlı tahvil, ancak ‘Tamam, işte paramı belirli bir süre boyunca biriktirebileceğimi, yatırım yapabileceğimi ve her yerde işlem yapabileceğimi bildiğim satın alma gücü’ diyen bir coin yaratırsanız, bunun iyi bir coin olacağını düşünüyorum” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.