Tesla 4. çeyrek sonuçlarında iyi bir sürpriz yapabilir mi?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Elektrikli araç üreticisi Tesla, 2022 son çeyrek sonuçlarını bu Çarşamba günü ABD borsasının kapanışından sonra açıklayacak ve bu rapor şüphesiz haftanın en yakından izlenen çeyrek dönem açıklaması olacak.

Analistlerin konsensüs beklentisi, bir önceki çeyrekte 1,05 dolar olan hisse başına kârın (EPS) 1,15 dolar olmasını bekliyor, ancak bu bir yıl önceki aynı çeyreğe göre (2,36 dolar) keskin bir düşüş demek. Bununla birlikte, Tesla’nın EPS beklentilerini aşma konusunda güçlü bir geçmiş performansa sahip olduğunu belirtmek önemli.

Tesla’nın çeyrek sonuçları: İyi bir sürpriz gelebilir mi?

Gerçekten de Tesla’nın kazançları son 7 çeyrektir beklentileri aştı ve 2018’den bu yana sadece iki kez beklentilerin altında kaldı.

Gelirlerin ise bir önceki yıla göre %44’ten fazla artışla 24,68 milyar dolar olması bekleniyor, ancak burada da Elon Musk’ın elektrikli araç üreticisi beklentileri aşma konusunda güçlü bir eğilime sahip.

Gelir konusu açılmışken, Tesla’nın 2022 yılı teslimat rakamlarını yaklaşık üç hafta önce, bir önceki yıla göre %40 artışla 1,31 milyon araç olarak yayımladığını hatırlamakta da fayda var.

Çarşamba akşamı yapılacak etkinlikte dikkat edilmesi gereken diğer hususlar açısından, sonuçlara eşlik eden hissedar mektubu ve konferans görüşmesinin genellikle Tesla’nın finansal sonuçların yanı sıra şirketin durumunun diğer önemli ölçütleri hakkında daha fazla ayrıntı açıklaması için bir fırsat olduğu da unutulmamalı.

CEO Elon Musk her zaman konferans görüşmesinde bulunmuyor, ancak bu kez sadece dördüncü çeyrek sonuçları değil, 2022 yılının tamamına ilişkin sonuçlar da söz konusu olduğu için bu görüşmede yer alması bekleniyor.

Tesla 4. çeyrek sonuçlarında nadiren yıllık tahmin paylaşsa da, otomobil üreticisi genellikle yıl için planlanan sermaye harcamalarını paylaşıyor, bu nedenle bu önemli detayın da izlenmesi gerekecek.

Tesla hissesinin görünümü

Tesla hisseleri Salı günü %0,12 artışla kapandı, ancak daha sonra Microsoft’un (MSFT) hayal kırıklığı yaratan sonuçlarının havayı bozmasıyla kapanış sonrası işlemlerde %2’den fazla değer kaybetti.

Analistler de Tesla hisselerinde yükseliş beklentisinde; Investing.com’un anketine katılan 39 analistin 22’si hisse için “satın al” notu veriyor ve analistlerin 12 aylık ortalama fiyat hedefi 199,6 dolar. Bu da Salı günkü kapanış fiyatına göre %38,69’luk bir yükseliş potansiyelini yansıtıyor.

Son olarak, InvestingPro’nun Tesla hissesi için Adil Değeri de Cuma günkü kapanış fiyatının %35 üzerinde, 182,46 dolar olarak bir fırsat sunuyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.