Swatch, Çin’deki güçlü performans sayesinde rekor bir yıl yaşacağını düşünüyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Swatch Group AG (SIX:UHR), ülkedeki katı COVID-19 kurallarındaki ani gevşemenin de etkisiyle, Ocak ayında kilit Çin pazarında gösterdiği güçlü performans sayesinde 2023 yılında “rekor bir yıl” geçirmeyi beklediğini açıkladı.

İsviçreli saat üreticisi yaptığı açıklamada, bu kısıtlamaların kaldırılmasının Çin çevresindeki komşu bölgelerin canlanmasına yardımcı olduğunu söyledi. Ayrıca bu hamlenin, turistik destinasyonlardaki satışların canlanmasına yardımcı olacağı öngörüsünde bulundu.

Swatch, “COVID-19 önlemlerinin sona ermesinin ardından tüketim sadece Çin’de değil, aynı zamanda Hong Kong SAR ve Macau’nun çevre pazarlarında da hızla toparlandı.” dedi.

Şirket daha sonra satış büyümesinin bu yıl “tüm bölge ve segmentlerde” sağlam kalacağı öngörüsünde bulundu.

İyimser görünüme rağmen Swatch, 2022 yılının tamamında 1,16 milyar frank (1 dolar = 0,9201 frank) faaliyet kârı bildirerek Bloomberg’in 1,2 milyar franklık konsensüs tahminlerini kaçırdı. Net satışlar da %5 oranında artmasına rağmen 7,5 milyar frank ile beklentilerin altında kaldı.

Vontobel’deki analistler, yıllık getirilerin dördüncü çeyrekte Çin’deki COVID-19 dalgasından sert bir şekilde etkilendiğini söyledi ancak ülkedeki toparlanma ilerledikçe bu etkinin geçici olacağını ekledi.

Swatch hisseleri Salı günü Avrupa’da erken saatlerde %1’den fazla yükseldi.

Yazar: Scott Kanowsky

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.