FBI: “Horizon hırsızlığının arkasında Kuzey Koreli hacker’lar var”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FBI’ın yaptığı açıklamaya göre Horizon Bridge’den Haziran ayında 100 milyon dolar çalınması sürecinin arkasında Kuzey Koreli iki hacker grubu bulunuyor.

Kripto varlıkların Harmony blokzincir ve diğer blokzincirler arasında işlem görmesine imkân veren bir hizmet olan Horizon Bridge’in, Ether (ETH), Tether (USDT) ve wrapped bitcoin (wBTC) varlıkları çalınmıştı. FBI, Kuzey Kore menşeili olan hacker gruplarının, Harmony saldırısında “TraderTraitor” adlı zararlı yazılımı kullandıklarını belirtti.

FBI, iki hafta önce bu saldırıda çalınan 60 milyon dolar değerindeki ETH’nin aklanması için Railgun gizlilik protokolü kullanıldığını belirtti. Bu miktarın bir kısmı, diğer hizmet sağlayıcılara gönderildi ve Bitcoin’e çevrildi. Bazı varlıklar donduruldu ve diğerleri de FBI’ın belirlediği adreslere aktarıldı.

Geçtiğimiz yılki bu hırsızlık olayında en az bir sektör analiz şirketi de benzer bulgular edinmiş ve işin arkasında Kuzey Koreli gruplar olduğunu açıklamıştı.

ABD’li yetkililere göre Kuzey Kore, çaldığı ve akladığı kripto kaynakları ülkenin balistik füze ve kitle imha silahları geliştirme programında kaynak olarak kullanmayı amaçlıyor.

Lazarus Group daha önce Axie Infinity ile bağlantılı Ronin köprüsünden de 600 milyon dolardan fazla kripto para çalmasıyla adını duyurmuştu.

Bu makale ilk olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.