Bitcoin madencilerinin önünde hâlâ engeller var

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İyileşen bir avuç ölçüm, Bitcoin madencileri için kâr marjlarının yavaş yavaş arttığını gösteriyor ancak sektörün kilit alanları baskı altında.

Bitcoin’in madencilik endüstrisi, düşüş eğilimi gösteren fiyat hareketine ve borsaların ve borç veren şirketlerin çalkantılı durumlarına kıyasla nispeten istikrarlı.

Ağın hashrate’i, öncelikle ABD’de eşi benzeri görülmemiş bir kar fırtınası nedeniyle 2022’nin sonlarına doğru hafifçe düştü ve o zamandan beri 270 EH/s’nin üzerindeki önceki zirvesini geçmek üzere güçlü bir şekilde toparlandı. FTX çöküşünün ardından hashrate’in 2022 yazının en düşük seviyelerinin çok üzerinde olduğunu görmek, özellikle cesaret vericiydi.

Bununla birlikte çeşitli ölçümlerdeki son sağlamlığa rağmen madencilik endüstrisi, büyümesini büyük olasılıkla ileriye doğru kısıtlayacak birçok zorlukla karşı karşıya. Engeller arasında düşük kârlılık, yeni çağ verimli makinelerden kaynaklanan bir tehdit ve blok kazançlarını yarıya indirecek bir Bitcoin yarılanması yer alıyor.

BTC madenciliği stresli bir sektör olmaya devam ediyor

Bitcoin ağının hashrate’i iyileşirken madenciler, düşük kârlılık nedeniyle hâlâ yoğun stres altında. Bitcoin madencilerinin kazançları, zirveden değerlerinin üçte birine geriledi. Mayıs 2022’deki fiyat düşüşünden önce madenciler, TH/s başına günlük 0,22 dolardan fazla kazanıyordu, bu rakam şimdi 0,07 dolara düştü.

Başabaş fiyatları 25.000 doların üzerinde olan küçük ölçekli madencilerin yüzdelik payı, 2019’da %80 iken 2022’de %2’ye düştü; bu, madenci kapitülasyonunun sona ermesinin olumlu bir işareti.

Başabaş fiyatları 20.000 ile 25.000 dolar arasında değişen orta ölçekli madencilerin sürdürülebilirliği, katılımcıların sermaye verimliliğine bağlıdır. Onlar için mücadele, bir sonraki yükseliş döngüsünden fayda sağlamayı umarak yükseliş eğilimi başlayana kadar hayatta kalmak.

Orta büyüklükteki makinelerin fiyatlarındaki önemli düşüş, talebin yavaşladığını gösteriyor. CoinShares’e göre makine fiyatlarının düşürülmesi, sermaye açısından zengin kuruluşların ucuz bir fiyata donanım satın alarak “TH/s başına sermaye gideri maliyetlerini düşürmelerine ve devam eden ek nakit maliyetlerine katlanmadan çıktıyı artırmalarına” olanak tanıyacak. Ancak bu, mevcut madencilerin zararına olacak ve bu da büyük olasılıkla endüstrinin bir bütün olarak büyümesini kısıtlayacaktır.

Ayrıca özellikle küresel çapta merkez bankaları, borçlanma faizlerini yükseltirken mali durumu zayıf olan firmalar da borçlarını artırarak yavaşlamadan yararlanamayacak.

Bağımsız araştırma şirketi The Bitcoin Mining Block Post, sektörün 2023’teki büyümesi hakkında benzer bir sonuca vardı. Analistleri, madencilerin maliyetinin 2020’de olduğu gibi “yanlamasına ve kademeli olarak yukarı doğru hareket edeceğini” tahmin ediyor.

Madenciler 2023’te kâr elde edecek mi?

Yukarıdaki veriler, madenci teslimiyetinin en kötü günlerinin sona erebileceğini gösteriyor. Bununla birlikte sektör, BTC birikiminin zorlu olduğu önemli bir baskı altında kalmaya devam ediyor.

Madenciler pazarda önde gelen satıcılar olmaya devam ediyor.

Coinbase (NASDAQ:COIN) Institutional tarafından 19 Ocak’ta yapılan bir güncellemede, “kripto madencilerinin satışta biraz daha agresif olmaya başladığı” belirtildi.

Bitcoin madencilerinin tek sekmeli arz metriği, madencilik havuzlarından token alan adreslerin toplam varlıklarından hesaplanır. Gösterge, 2023’ün başından bu yana madenci dengesinde hafif bir artış kaydetti. Ancak toplam miktar hâlâ 2019’daki düşük seviyelerin altında ve bu da fiyat madencilerin lehine olmadıkça koşullarda hızlı bir toparlanmanın zorluklarına işaret ediyor.

Madencilerin kısa vadede çok az toparlanma umuduyla satışlarına devam etmesi, 2023’te parabolik bir koşu bekleyenlerin umutlarını yerle bir edebilir. Yine de iyi haber şu ki en kötü günler geride kalmış olabilir. Yavaş ve istikrarlıyken, madenciler büyümeye devam edebilir, yeniden birikmeye başlayabilir ve bir sonraki yükseliş rallisinin sahnelenmesine yardımcı olabilir.

Bu makale ilk olarak Paranfil üzerinde yayımlanmıştır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.