Bir şahin ECB, bir güvercin Fed

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fed üyeleri önümüzdeki hafta yapılacak olan FOMC toplantısı öncesinde konuşma yasağı olan blackout (sessizlik) dönemine girdi. Avrupa Merkez Bankası ise şahin politikalarını iletmek için iyi bir fırsat yakaladı. ECB üyeleri “en az 2 tane 50 puanlık faiz artışının uygun” olduğunu belirtti. Ardından dün Avrupa Merkez Bankası başkanı Lagarde’ın yaptığı açıklamada, Avrupa‘da enflasyon aşırı yüksek olduğunu ve ECB faiz oranlarının sınırlayıcı bir seviyeye ulaşması için hâlâ istikrarlı bir hızla ciddi şekilde artırılması, faizlerin gerektiği sürece o seviyelerde kalmasının gerekli olduğunu belirtti.

ECB’ye göre daha güvercin davranan Fed’in, Şubat toplantısında 25 baz puan faiz artırımına kesin gözüyle bakılması ile dolar endeksi, dokuz ayın en düşük seviyelerini test etti. Euro Bölgesi’nden bu hafta açıklanacak olan (Ocak PMI‘ları) verilerin beklenenden daha iyi gelmesi, euro’nun dolar karşısında daha da değer kazanması olası görünüyor. Eylül ayında dolar karşısında yirmi yılın en düşük seviyelerini gören euro’da, toparlanma oldukça hızlı ilerliyor.

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde Fed üyelerinin güvercin açıklamaları, ABD borsalarını olumlu etkilemeye devam ediyor. ABD hisse senedi endeksleri, Fed’in faiz artırımında yavaşlayacağı umuduyla, haftaya yaptığı pozitif açılışı devam ettirirken piyasada, Şubat ayındaki FOMC toplantısından beklenti olarak 25 baz puanlık faiz artırımını %99,9 oranla fiyatlanıyor. Faiz oranlarına duyarlılığı daha yüksek olan Nasdaq endeksi öncülüğünde güçlü bir yükseliş hareketinin devam ettiği ABD borsalarında Nasdaq %2,01, S&P500 %1,19, Dow Jones %0,76 primlendi. S&P 500 ise %1,19 değer kazandı.

Avrupa hisseleri teknoloji ve madencilik hisseleri önderliğinde yükselirken şahin ECB konuşmasının ardından banka hisseleri de yükselişe eşlik etti.

Asya tarafında ise piyasaların geneli Çin yılı nedeniyle kapalı. Asya’da tek açık borsa olan Japonya Nikkei hisse senedi endeksi, %1,3’ün üzerinde yükseldi.

Brent petrol, en büyük ithalatçı konumunda olan Çin‘den, COVID-19 tedbirlerinin gevşetilmesi nedeniyle yaşanabilecek talep artışı beklentileri ile sabah saatlerinden itibaren hafif yükseldi. Brent petrol 5 sent artışla varil başına 88,24 dolara yükselirken ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü, 13 sent artışla varil başına 81,75 dolara yükseldi.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Yeni Konut Finansman Programına ilişkin kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

Bankacılık kaynaklarının verdiği bilgiye göre TCMB’nin oldukça sıkı takibinde olan döviz satışında hem saat kısıtlaması hem de miktar sınırlaması uygulanıyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, enflasyonun yavaşlatılması için faiz oranlarının çabuk bir şekilde artırılması gerektiğini söyledi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, dünya çapında düşen enerji fiyatlarının ve hafifleyen tedarik zinciri sorunlarının, enflasyonda kaydedilen ilerlemeye bir işaret olduğunu söyledi.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Fabio

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.