ABD’de adalet bakanlığı Google’a dava açacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Bloomberg News’in Pazartesi günü konuyla ilgili bilgi sahibi kaynaklara dayandırdığı haberine göre ABD Adalet Bakanlığı Alphabet’in (NASDAQ:GOOGL) Google’ına, teknoloji devinin online reklam pazarındaki hakimiyetiyle ilgili antitröst kaygıları nedeniyle Salı gününden itibaren dava açmaya hazırlanıyor.

Bloomberg haberinde kimlikleri belirtilmeyen kişiler, davanın hafta sonundan önce açılmasının beklendiğini de sözlerine ekledi.

Adalet Bakanlığı da Google da Bloomberg’e bir yorum yapmadı.

Kaliforniya merkezli Google, yaklaşık 278,6 milyar dolarlık ABD çevrim içi reklam pazarının zirvesinde yer alıyor. Google’ın toplam gelirinin yaklaşık beşte dördünü oluşturan reklamcılık işi, reklam verenleri web siteleri, gazeteler ve diğer firmalarla bir araya getirerek para kazanıyor.

Ancak reklam verenler ve online yayıncılar, Google’ın bu reklam gelirlerinin nasıl dağıtıldığını net bir şekilde ortaya koymadığını belirtiyor.

Google, Adalet Bakanlığının, şirketin arama işinin kablosuz operatörler ve mobil cihaz üreticileriyle yaptığı özel dağıtım anlaşmaları yoluyla, rekabeti etkili bir şekilde engellediğini iddia eden ayrı bir davasıyla karşı karşıya. Davanın Eylül ayında görülmesi planlanıyor.

Buna ek olarak ABD’deki eyalet başsavcıları da Google’a karşı, Android mobil platformu aracılığıyla çevrim içi reklam, arama teknolojisi ve uygulama pazarlarına hakim olduğu iddiasıyla üç dava daha açtı.

Google, mahkeme dosyalarında Facebook’un sahibi Meta Platforms (NASDAQ:META) ve Amazon (NASDAQ:AMZN) gibi teknoloji rakiplerini işaret ederek çevrim içi reklamcılıkta artan rekabetle karşı karşıya olduğunu savundu.

Google hâlâ online reklam pazarının en büyük oyuncusu olsa da Insider Intelligence’ın araştırması, şirketin hakimiyetinin azalmaya başladığını ve dijital reklam gelirlerindeki payının, %36,7 olan 2016’ya göre geçen yıl %28,8’e düştüğünü gösteriyor.

Yazar: Scott Kanowsky

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.