Haber bulanamadı.

Metaverse İklimi Etkileyebilir mi?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Metaverse, internetle ilgili tüm konularda tamamen devrim yaratabilir. Ayrıca gelecekte daha fazla insanın internette sörf yapacağı ve daha fazla işletmenin çevrimiçi olacağı kilit bir nokta gibi görünüyor. Öte yandan, iklim değişikliği muhtemelen insan ilerlemesinin en tehlikeli sonucudur. Her şey karbon emisyonlarının doğanın absorbe edebileceğinin ötesinde artıp artmayacağına bağlı. Önemli olan soru şu: Metaverse iklimi etkileyecek mi?

Metaverse Çevresel Karbon Emisyon Hacimlerini Azaltabilir mi?

Metaverse, sosyal bağlantıları geliştirmek için birbirine bağlı, sürükleyici 3D sanal dünyalardan oluşan bir ağ olarak tanımlanıyor. Ayrıca, neredeyse tüm hizmetlerin mevcut olduğu gerçek dünya kadar çeşitli ve derinlemesine olduğu söyleniyor. Gelecekte, hepsi olmasa da çoğu işletme veya kamu hizmetinin bir Metaverse’e sahip olması gerekecek. Dünyanın önde gelen süper güçlerinin orduları bile şu anda geliştirilme aşamasında. Onlar da Metaverse’i bir sonraki rekabet sınırı olarak gördüklerini açıkça ortaya koyuyorlar.

Diğer tüm yeni teknolojiler gibi Metaverse’in de çevre üzerindeki etkisi çelişkilidir. Bir yandan, önemli ölçüde daha fazla emisyona neden olacağı tahmin ediliyor. Ancak diğer yandan, verimlilikte çok yüksek düzeyde bir iyileşme sunacaktır. Ayrıca karbon emisyonlarının başlıca üreticileri olan faaliyetleri de azaltması beklenmektedir. Birçok alanda emisyonlar büyük bir sıçrama yapıyor. Metaverse’i kavramsallaştırıldığı gibi çalışır hale getirmek için herkes bu çabaya katılıyor. Buna yardımcı olacak çeşitli teknolojiler yüksek oranda enerji tüketiyor. Bunlara örnek olarak Blockchain ve sanal gerçeklik verilebilir.

Bu makale ilk olarak ieconomy üzerinde yayınlanmıştır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.