Haber bulanamadı.

Binance ve FTX, kripto kredi şirketi Voyager’ı almak için rekabete girdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Kripto piyasasının en büyük kripto para borsalarından FTX ve Binance, iflas sürecinde olan kripto kredi şirketi Voyager’ı almak için rekabet ediyor. 

Wall Street Journal tarafından servis edilen habere göre Voyager açık artırması, geçen hafta başladı, ancak geçen sürede henüz kabul edilen bir teklif olmadı. Bugün ortaya çıkan gelişmelere göre Binance, satın alım için yaklaşık 50 milyon dolarlık teklifte bulundu. Bu teklifin, şu an FTX’in teklifinden yüksek olduğu belirtiliyor.

Voyager Digital’in iflas sürecini yöneten hukuk firması ise açık artırma için henüz bir güncel açıklamada bulunmadı. Bunun yanında şirketi satın almak isteyenler için açık artırmanın devam ettiği bilgisi verildi. Sunulacak teklifler arasında Voyager’ın satın alınmasının yanında şirketin yeniden yapılandırılmasına yönelik farklı tekliflerin de değerlendirileceği bildiriliyor.

FTX ise Temmuz ayında ilk adımı atarak Voyager’ı satın almak için bir teklif sunmuştu. Ancak şirket tarafından yapılan açıklamada FTX’in teklifinin beklentilerin çok altında kaldığı   söylendi. Bunun yanında Voyager henüz şirketin satışı konusunda kendi rakamını iletmeyerek açık artırmadan çıkacak sonuçları bekliyor.

Binance, satın alma sürecinde ABD Hükümeti engeline takılabilir

Binance’in Voyager’ı satın alma girişiminin ise bazı kesimler tarafından ABD Hükümeti engeline takılabileceği şeklinde yorumlandı. Zira ABD’de yabancı şirketlerin ülkede faaliyet gösteren şirketleri satın alma talebi, ABD Yabancı Yatırım Komitesi (CFIUS) tarafından değerlendiriliyor. Komite, satın alımın ulusal güvenlik riski içerip içermediğini değerlendirirken konu hakkında bilgisi olan bazı kişilerin, Binance’in satın alma konusunda sorunlar yaşayabileceği ima etti. 

Diğer yandan FTX’in kurucusunun ABD vatandaşı olmasına rağmen şirketin merkezinin Bahamalar’a kayıtlı olduğu biliniyor. Voyager’ın ise Kanada merkezli bir şirket olmasına karşın ABD vatandaşlarıyla kredi ilişkisi içinde olduğu için yerli şirket gibi değerlendirilebileceği tahmin ediliyor. Voyager’ın açık artırma sonucu, 29 Eylül’de açıklanacak, ancak bu zamana kadar satın alım süreciyle ilgili tartışmaların devam etmesi olası.

Yazar: Günay Caymaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.