Haber bulanamadı.

AMB’den bankalara enerji riski uyarısı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Merkez Bankası, Rusya’nın Ukrayna işgalinin ekonomi üzerindeki etkilerinin daha güçlü şekilde hissedilmeye başlamasıyla bankalara enerji-yoğun sektörlere karşı risklerini incelemesi konusunda baskı kurmaya başladı.

Bankanın denetleme kuruluna başkanlık eden Andrea Enria da bankaların genel olarak daha sıkı para politikasından fayda sağlama beklentisine rağmen, AMB’nin bankalara artan faiz oranlarından doğabilecek riskleri araştırmaları çağrısında bulunduğunu söyledi.

Bloomberg kaynaklarına göre AMB yakın zamanda bankalara gaz tedarikinin durmasının işleri üzerindeki etkilerini analiz etmeleri konusunda yazılı uyarıda bulundu. Buna göre yanıtların Eylül ortasında gelmesi ve takip eden görüşmelerin bu ayın sonuna kadar gerçekleşmesi bekleniyor.

Enria, bankalara, sermaye oranlarının nasıl gerçekleşeceğine dair yapacakları tahminlerde olası bir “şiddetli ekonomik gerilemeyi” göz önünde bulundurmaları çağrısını yineledi. Bu hesaplamalar, bankaların temettü ve hisse geri alımlarını duyurmalarında kritik öneme sahip faktörler olarak biliniyor.

Bankalar, sahip oldukları yüksek sermaye seviyeleri sayesinde güçlü bir konuma sahip olsalar da, Enria, bankaların ileriyi öngörmek için kullandıkları modellerin bazen gereğinden fazla iyi niyetli bir tablo çizebileceğini de söyledi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.