Haber bulanamadı.

AB, Illumina’nın Grail’i satın alma anlaşmasını antitröst gerekçesiyle engelledi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Geoffrey Smith

Investing.com – Avrupa Birliği, Illumina’nın (NASDAQ:ILMN) anlaşmanın rekabeti kısıtlayacağı yönündeki endişelerini gideremediğini söyleyerek şirketin, kanser tespit testi üreticisi Grail’i 7,1 milyar dolar karşılığında satın alma girişimlerini engelledi.

Illumina, geçen yıl Ağustos ayında yaptığı anlaşmayı iptal etmeye zorlayacak olan kararı derhal temyize götüreceğini söyledi. Aynı zamanda temyizin başarısız olması durumunda birim için diğer stratejik alternatifleri değerlendireceğini de sözlerine ekledi.

Illumina, AB’nin incelemesi devam ederken teknolojisi asemptomatik hastaları 50’den fazla kanser türü için tarayabilen Grail’i elinde tuttu.

Şirketin genel danışmanı Charles Dadswell yaptığı açıklamada, “Illumina, Grail’in hayat kurtaran çoklu kanser erken teşhis testini daha kullanılabilir, daha uygun fiyatlı ve daha erişilebilir hale getirerek hayat kurtarabilir ve sağlık hizmeti maliyetlerini düşürebilir.” dedi.

Illumina’nın hisseleri, haberlere tepki olarak piyasa öncesinde %4 yükseldi.

AB Rekabet Komisyonu Üyesi Margrethe Vestager, verdiği kararda ABD Federal Ticaret Komisyonunun (FTC) endişelerini yineleyerek çok farklı bir görüş benimsemişti. FTC de kurumun baş idari yargıcının birleşmenin rekabete zarar vermeyeceği yönündeki kararına rağmen anlaşmaya ilişkin idari bir inceleme başlattı.

Vestager, “Bu işlemle Illumina, Grail’in rakiplerinin teknolojisine erişimini engelleyebilecek veya onları başka bir şekilde dezavantajlı duruma düşürebilecek bir güdüye sahip olacak.” dedi. Illumina’nın, komisyonun endişelerini gidermek için herhangi bir çözüm önerisi sunmadığını belirten Vestager, “Gelişmenin bu kritik aşamasında erken kanser tespit testi geliştiricileri arasındaki rekabeti korumak hayati önem taşıyor.” dedi.

Komisyon Illumina’yı Grail ve diğerlerinin geliştirmeye çalıştığı kanser testlerini “geliştirmeye ve işlemeye olanak tanıyan bir teknolojinin şu anda tek güvenilir tedarikçisi” olarak değerlendirdi.

FTC geçen yıl Mart ayında oy birliğiyle, Illumina’nın eski iştirakini satın almasının inovasyonu kısıtlayacağı gerekçesiyle durdurulması için dava açılmasına karar vermişti. Ancak sadece beş ay sonra, AB soruşturma yürüttüğü için federal mahkeme davasına artık gerek olmadığını savunarak federal mahkeme davasını reddetmişti. FTC yine de idari işlemlerine devam etti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.