Haber bulanamadı.

Tesla iki yeni fabrikada üretimi hızlandırmak için yatırım harcamalarını artırıyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – 25 Temmuz’da Tesla’dan yapılan açıklamada fabrikalardaki üretimi artırmak, yeni batarya geliştirmelerini ve diğer projeleri finanse etmek için harcamalarını 1 milyar dolar artıracağını açıkladı.

Şirket, toplam harcamalarının 2022 yılında Nisan ayındaki 5-7 milyar dolar yerine 6-8 milyar dolar arası olmasının beklendiğini belirtti.

Harcama artışı Tesla’nın ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) için açıkladığı üç aylık rapordaki yeni gelişmelerden birisi. Otomobil üreticisi aynı zamanda Bitcoin yatırımlarından dolayı 170 milyon dolar kaybettiğini ve komisyonun artan baskısı altında olduğunu söyledi.

New York Times’ın haberine göre, Berlin ve Austin’deki yeni fabrikaların kuruluş problemlerinden şikayetçi olan Elon Musk, bu fabrikaların yeterli sayıda araç üretmeden şirket kaynaklarını tükettiğini iddia ediyordu.

Musk’ın “tedarik zinciri cehennemi” olarak nitelediği bir ortamda ve hızla büyüyen elektrikli araç pazarını domine eden bir şirket için kötü sayılabilecek bir şekilde Tesla’nın kârı ve üretimi ikinci çeyrekte yılın ilk üç ayına göre gerileme gösterdi. Yatırım harcamalarındaki artış, Almanya ve Teksas’taki fabrikaların işletme maliyetlerinin beklenenden daha fazla olduğunu ortaya koyuyor.

Üç aylık raporda ayrıca Tesla’nın Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’ndan dolandırıcılık iddialarına yönelik yapılan 2018 sözleşmesine uyup uymadığı konusunda bilgi talep edeceği bir çağrı aldığı da belirtildi.

Yazar: Özgün Ersin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.