Haber bulanamadı.

Çin’de büyümeye daha fazla destek talebi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin Merkez Bankası danışmanı Wang Yiming, Çin’in ikinci çeyrekte büyümeyi yüzde 5’in üzerine çıkarmak için daha güçlü adımlar atması gerektiğini söyledi.

Bloomberg’in haberine göre Pekin’de düzenlenen bir forumda konuşan Wang, yüzde 5’in üzerinde büyüme hedefine Nisan-Haziran döneminde ulaşılmasının Çin’in 2022’nin tamamı için ortaya konmuş olan yüzde 5,5 civarında büyüme hedefine ulaşması için kritik önemde olduğunu vurguladı.

Konuşmasında, Çin ekonomisinin yeni zorluklarla karşı karşıya olduğunu da belirten Wang, bu zorluklar arasında Ukrayna’da devam eden savaşı, artan ithal enflasyonu ve Fed’in agresif faiz artış planına dikkat çekti.

Wang, Çin’de Kovid-19 salgınının da yurt içi talebe zarar verdiğini, üretimi ve tedarik zincirlerini aksattığını da belirtti.

Ekonomistler, ilk çeyrekte yüzde 4,8 büyüyen Çin ekonomisinin ikinci çeyrekte yüzde 4,3 büyümesini bekliyorlar.

23 paketlik destek açıklamıştı

Çin Merkez Bankası ekonomiye destek vermek için 23 maddelik bir paket açıklarken, banka yetkilileri de büyümeyi önceliklendiren açıklamalarına devam etmişti.

Çin Merkez Bankası (PBOC) Başkanı Yi Gang, para politikasının destekleyici olduğunu belirtti ve ihtiyaç duyulması halinde küçük ve orta ölçekli şirketlere destek sağlamaya hazır olduklarını söylemişti.

Geçen hafta katıldığı bir panelde konuşan Yi, “Destekleyici para politikası reel ekonomiye desteği artırıyor” dedi. Ukrayna savaşına işaret eden Yi, jeopolitik gerginliklerin küresel enflasyonu tırmandırdığını ve kendi finansal piyasalarının bu durumdan muaf olmadığını belirtti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.