Haber bulanamadı.

‘KOBİ’ler vadeli faturalarını tek tuşla aynı gün nakde dönüştürebiliyor’

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Finansal teknoloji alanındaki gelişim ekonominin önemli aktörü olan KOBİ’lere finansman arayışlarında alternatifler yaratmaya devam ediyor. Yeni nesil fintech şirketlerinden Figopara Kurucu Ortağı ve CEO’su Koray Bahar, geliştirdikleri Figo Kolay Finansman ürünüyle müşterinin ek bir onayı ya da imzasına gerek kalmadan ürünü satan KOBİ’nin 90 gün sonra tahsil edeceği alacağını tek bir tuşla iskonto ederek bugün tahsil edebildiğini söyledi. Bloomberg HT televizyonunda Sefer Yüksel’in hazırlayıp sunduğu Finansal Teknoloji programına konuk olan Bahar, büyük firmaların ve KOBİ’lerin elindeki tedarikçiyi sürdürülebilir kılma konusunda ciddi sıkıntılar yaşadığı bir dönemden geçildiğini belirtti.

‘20’den fazla finansal kurum ile entegreyiz’

Fintech şirketi olarak hem Türkiye’deki mevcut finansal kurumların hem de global ölçekteki büyük finansal kurumların Türkiye’deki KOBİ’lere daha esnek ve daha kolay ödeme planları ile finansman sağlamalarına yardımcı olmaya çalıştıklarını ifade eden Bahar, finansal kaynağı yaratan, finansman yapan bir kurum olmadıklarının belirterek, bir teknoloji şirketi olduklarının altını çizdi. Finansal kaynağa ihtiyacı olan KOBİ’leri, büyük şirketleri ve finansal kurumları bir araya getirerek, onların en doğru şartlarda, en doğru ve en kolay şekilde işlem yapmasına yardımcı olduklarını vurgulayan Bahar, Figopara Platformu’nun Türkiye’de 20’den fazla finansal kurum ile entegre olduğunu kaydetti. Bahar, “Türkiye’de büyük şirketlerin, holdinglerin, uluslararası şirketlerin, e-ticaret platformlarının tedarikçilerine yaptıkları ödemeleri vadesini beklemeden ek bir teminat ipotek ya da çek senet ihtiyacı olmadan tamamen dijital veriye dayalı bir modelle finansmana ulaşmasını sağlıyoruz“ diye konuştu.

Bir önceki yatırım turunda aldıkları kaynakla tamamen teknolojiye dayalı Figo Kolay Finansman ürününü geliştirdiklerini kaydeden Bahar şöyle devam etti: ”Bu ürün sayesinde KOBİ ya da şirket kendi müşterisine kesmiş olduğu vadeli faturayı yine ek bir teminat, ipotek ya da çek senet olmadan tek bir tuş ile finanse edebileceği bir ürün haline getirdik. Müşterinin ek bir onayı ya da imzasına gerek kalmadan ürünü satan KOBİ 90 gün sonra alacağı alacağını tek bir tuşla iskonto ederek bugün tahsil edebiliyor. Finansal kurumların Figopara teknolojisiyle beraber KOBİ’ye ek kaynak yaratmasını sağladık. Özellikle içinden geçtiğimiz gibi enflasyonist dönemlerde KOBİ’ler için bu çok önemli.”

’10 binden fazla KOBİ’nin finansmanına aracılık ettik’

Figopara’nın 20’den fazla finansal kurumla tam olarak entegre çalıştığını ifade eden Bahar, “Bu sayede bizimle çalışan alıcı firmalar tek bir platformda 20’den fazla finansal kurumun tüm sunmuş olduğu hizmetleri kendi sisteminde kullanabilir hale geliyor. Aynı anda birden çok finansal kurumla çalışabilme esnekliğine kavuşuyor. Figopara’nın operasyonel hizmetleri sayesinde de tedarikçilerinin eğitimi, tedarikçilerin platformu kullanırken yaşadığı problemler gibi sorunları da biz üzerimize alıyoruz. Figopara’yı kullanan bir alıcı yüzlerce binlerce tedarikçisinin tüm finansal ihtiyaçlarını bizimle beraber çözebiliyor. Aslında Figopara kendisi ile çalışan alıcıları bir finansal teknoloji şirketi haline getiriyor platform olarak. Hacim olarak bugüne kadar 3 milyar TL’den fazla finansman aracılık ettik. Bugüne kadar 10 binden fazla KOBİ Figopara platformundan bir ya da onlarca kez fatura finansmanı gerçekleştirmiş oldu” dedi.

‘Tahsilat tarafında Figo Kart ürünü çıkarttık’

Piyasadaki alacakların doğru şekilde riskinin ölçülmesi ve alacak sürelerinin beklenildiği dönemlerde gerçekleştirilebilmesi tarafında iki tane temel ürün üzerinde çalıştıklarını ifade eden Bahar şöyle devam etti: “Bir tanesi açık bankacılık sayesinde Türkiye’deki tüm bankaların ve KOBİ hesaplarının bir platformda Figopara’da buluşturulması. Bu bizim kredi modelimiz için de çok değerli bir veri veriyor olacak. Bunun ötesinde de tahsilat ile ilgili bir ürün olan Figo Kart ürününü çıkarttık. Bu ürün sayesinde de artık KOBİ’lerin hazır limitli bir ön ödemeli kartı olmaya başlıyor. Burada yine büyük firmalarla çalışmaya başlıyoruz. O firmaların piyasadaki alacaklarını, bayilerini ve distribütörlerini Figo Skor ile skorlayarak alacaklarını sağlıklı ve beklenen vadede gerçekleşmesini sağlayacağız. Bir yandan tedarik zincirindeki ödemeleri çözerken diğer yandan da alacakların sağlıklı bir şekilde yönetilmesi ile ilgili bu iki teknolojiyi Figopara’da buluşturuyor olacağız.”
Yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre hem gelirde hem de işlem hacminde 10 kat büyüdüklerini ifade eden Bahar, “Aynı dönem itibarıyla 3 milyar TL’lik hacmi geride bıraktık. Yıl Sonunda bu hacmi 3-4 kat artırmak istiyoruz. Şu an 35 kişinin çalışıyor, yıl sonunda 70 kişiye ulaşacağımızı tahmin ediyoruz” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.