Haber bulanamadı.

Borsa İstanbul’da hafta kapanışı: BIST 100’de yükseliş devam ediyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Investing.com – Borsa İstanbul sabah saatlerinde gelen alımlar yükseliş gördükten sonra öğleden sonraki işlemlerde yatay bir görünüme sahipti. BIST 100 endeksi, güne 2.345 puandan başladıktan sonra 2.385 puana kadar yükseldi. 

BIST 100 endeksi, kapanışa doğru 2.380 puanın üzerindeki konumuyla bu hafta yüzde 6’ya yakın bir değer artışına sahip ve Borsa İstanbul, art arda 6. haftasını da artıda kapatmaya hazırlanıyor. Endeks, yükseliş performansıyla 17 Aralık 2021 tarihinde görülen 2.406 puan zirvesinden sadece yüzde 1,1 oranında uzakta. 

Haftanın son iş gününde bankalar yükselişi tetikleyen lokomotif sektör olmaya devam ediyor. Bugün bankalar endeksi, yüzde 4,5’a yakın değer artışıyla öne çıkan sektör oldu. Leasing ve faktöring, elektrik ve teknoloji endeksleri de yüzde 3’ün üzerinde değer artışları gören diğer sektör endeksleriydi.

Turizm, yiyecek ve içecek ile bilgi teknolojileri, bugün yükselen piyasada düşük de olsa değer kaybı gören sektörler oldu. 

Günün en aktif hisse senetleri

Borsa İstanbul’da yüksek işlem hacmiyle günün en aktif hisse senetlerinin başında Türkiye Garanti Bankası (IS:GARAN), Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. (YKBNK (IS:YKBNK)) ve Karsan (IS:KARSN) Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KARSN) bulunuyor.

Değer artışıyla bugün en çok kazandıran hisse senetlerinin başında tavan fiyatından işlem görerek 41 TL’ye yükselen Gezinomi Seyahat Turizm Ticaret A.Ş. (GZNMI) bulunuyor. 

Mazhar Zorlu Holding (MZHLD), İhlas Haber Ajansı (IHAAS), Egeplast (EPLAS) ve Sumaş Suni Tahta ve Mobilya (SUMAS) en çok kazandıran diğer hisse senetleri oldu. 

Martı Otel İşletmeleri A.Ş. (MARTI), yüzde 10’a yakın değer kaybıyla en çok kaybettiren hisse senedi olurken Senkron Güvenlik ve İletişim Sistemleri A.Ş. (SNKRN), Derimod Konfeksiyon Ayakkabı Deri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (DERIM) ve Ulusoy Elektrik İmalat Taahhüt ve Ticaret A.Ş. (ULUSE) yüzde 5’in üzerinde değer kaybına sahipti.

Yazar: Günay Caymaz 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.