Haber bulanamadı.

HP, Berkshire’ın şirketten hisse aldığını açıklamasından sonra yükseldi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Dhirendra Tripathi

Investing.com – HP Inc (NYSE:HPQ) hissesi, Warren Buffet’ın şirkette yaklaşık %11,4’lük hisse aldığı açıklandıktan sonra Perşembe günü piyasa öncesinde %13 yükseldi.

Berkshire Hathaway (NYSE:BRKa) Çarşamba günkü açıklasında HP’nin 1,05 milyar hisse tabanından yaklaşık 121 milyon hisseyi aldığını belirtti. Şirketin Çarşamba günkü 34,91 dolarlık kapanış hisse fiyatı bazında değeri 4,2 milyar dolar civarında.

HP hissesi, Berkshire’ın 26 Şubat’tan bu yana en büyük üçüncü yatırımı. O zaman Buffet, hissedarlarına yönelik yıllık mektubunda “iç fırsatların satın almalardan çok daha iyi getiri sağladığını” ve hisse senedi piyasalarının onları çok az “heyecanlandırdığını” söylemişti. Kısa süre önce Amerikan hisselerinin aşırı değerlenmiş olduğunu belirtti.

21 Mart’ta Berkshire, Alleghany (NYSE:Y) Corp’u 11,6 milyar dolarlık nakit karşılığında almak için anlaştı. Aynı ayın başlarında 6 milyar dolardan fazla para harcayarak Occidental Petroleum’da (NYSE:OXY) %14,6’lık hisse aldığını açıkladı.

BNSF demiryolu, Berkshire’ın sigorta şirketleri ve Berkshire Hathaway Energy’yle birlikte “Dört Büyükler” arasında Apple (NASDAQ:AAPL) yatırımı da olmasına rağmen Buffet, teknoloji hisselerinden çoğunlukla kaçındı. Reuters’e göre Buffett, elinde en az 30 milyar dolar nakit tutmayı vadetti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.