Haber bulanamadı.

Kur korumalı mevduat sisteminde değişikliğe gidildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre, kur korumalı mevduat sisteminde değişiklik yapıldı.

Buna göre, gerçek kişilerin kur korumalı mevduat sistemine dâhil olabilecek bankalardaki Döviz hesapları için tarih sınırının kaldırıldığı duyuruldu. Uygulama başlarken 21 Aralık itibariyle mevcut olan dolar, euro ve sterlin hesaplarının sisteme dâhil olmasına imkân sağlanmıştı. Yeni düzenleme ile gerçek kişilerin kur korumalı mevduat sistemine dâhil olabilecek döviz hesaplarına tarih sınırı konulmadı. Uygulamanın başladı dönem, 21 Aralık 2021 tarihinde mevcut olan dolar, euro ve sterlin hesaplarının sisteme dâhil olmasına imkân sağlandığı açıklanmıştı. Yeni kararla bu tarihin 31 Aralık 2021 olarak belirlendiği açıklandı.

Buna ek olarak, yeni bir düzenleme ile kur korumalı mevduat için Merkez Bankası’nın belirlediği usul ve esaslar çerçevesinde komisyon ve masraf ödenebilmesine olanak sağlandı.

Ayrıca kur korumalı mevduat sistemine dâhil olanlara bir defaya mahsus destek ödenmesi hükmü de değiştirildi. Bu değişiklikle, TL mevduat ve katılım hesaplarına vade sonunda yenileme imkânı getirildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.