Haber bulanamadı.

Nikelde limit yine revize edildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçen hafta yaşanan tarihi oynaklığın ardından bir süre kapalı kalan, bu hafta ise yeniden başlayan işlemlerde yine kaos yaşanan nikelde güniçi işlem limitleri yeniden düzenlendi.

Londra Metal Borsası nikel vadeli işlemlerinde güniçinde yüzde 12’ye kadar fiyat hareketlerine izin verileceğini açıkladı.

Nikel işlemlerine, Perşembe günü yaşanan teknik sorunlar nedeniyle ara verilmişti.

Bir haftalık aradan sonra Çarşamba günü başlayan işlemlerin Perşembe sabahı başlaması beklenirken bir dizi problemin LME elektronik sistemlerini vurması sonrası sabah açılış 8:45’e ertelenmişti. Bu süreçte borsa işlemcilerinin işlem alt limiti olan Çarşamba gününün kapanış rakamının yüzde 8 altındaki satış emirlerinin gerçekleşmediği öğrenildi.

Sonrasında üç işlemin belirtilen fiyattan gerçekleştiği fakat bu işlemlerin piyasanın açılmasından 4 dakika önce onaylandığı ortaya çıktı.

Son olarak LME, işlemlerin sabah 8:45’ten önce açılmayacağını ve kabul edilen üç işlemin iptal edildiği konusunda bilgilendirdi.

Borsa sonunda açıldığında vadeli işlemler alt limit olan yüzde 8 aşağıdan gerçekleşerek ton başına 41 bin 945 dolardan işlem gördü fakat sabah 10’a kadar sadece iki işlemin gerçekleştiği belirtildi. Kaotik başlangıç sonrası düzeni tekrar sağlamaya çalışan ve dünyanın en önemli metallerinden birinin küresel fiyatını belirleyen borsada gün içinde yaşananlarla utanç verici olaylar serisini yeni birisi eklendi.

Nikel ile ilgili yaşanan sorun borsanın tecrübeli piyasa isimleri ve birçok yatırımcı tarafından ağır şekilde eleştirilmesine neden olurken bazıları bundan sonra LME’de işlem yapmayacaklarını belirttiler.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.