Haber bulanamadı.

Merkez bankalarının toplantıları öncesinde Avrupa piyasalarında temkinli bir yükseliş hâkim

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Peter Nurse 

Investing.com – Ukrayna’daki savaşa yönelik diplomatik bir çözüm umudunun artması ile Avrupa borsaları Pazartesi günü yükseldi ancak savaş bir yandan devam ederken, merkez bankalarının toplantıları öncesinde ve COVID-19 Çin’e geri dönmüşken yatırımcılar temkinli.

DAX %2,7 yükselirken CAC 40 %1,1 ve FTSE 100 %0,3 artış gösterdi.

Ukrayna’daki savaşla ilgili iki lider arasındaki bir sonraki müzakere turu Pazartesi günü olacak ve son seanstan yükselen sesler makul derecede iyimserdi.

ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Wendy R. Sherman, Pazar günkü açıklamasında Rusya’nın önemli müzakereler başlatmaya istekli olabileceğine dair işaretler olduğunu söylerken Ukraynalı müzakereci Mykhailo Podolyak, Rusya’nın “yapıcı görüşmelere başladığını” belirtti.

Bununla birlikte iyimser tona rağmen Rusya’nın Pazar günü NATO üyesi Polonya sınırına yakın büyük bir eğitim üssünü bombalamasının ardından Ukrayna’nın başkenti Kiev yakınlarındaki çatışmalar şiddetleniyor.

ABD’li yetkililer, hafta sonu Rusya’nın Çin’den askeri destek istediğini iddia etti – bu, diplomatik gerilimlerin büyük ölçüde artması anlamına geliyor. ABD ve Çin Moskova’nın işgale başlamasından beri ilk üst düzey yüz yüze görüşmelerini Pazartesi günü yapmayı planlıyor.

Temkinliliğe yol açan diğer bir faktör, COVID-19 vakaları bir kez daha arttıktan sonra Çin’in, ülkenin teknoloji merkezi ve 17 milyon nüfusa sahip Shenzhen’i en az bir haftalığına karantinaya alma kararı oldu.

Bu kararın, küresel tedarik zincirlerinde daha fazla aksama yaşanmasının yanında Çin’in ekonomik büyümesi üzerinde yoğun baskı kurması muhtemel.

Öte yandan Fed’in, Çarşamba günü kararını paylaşırken 2018’den beri ilk kez faiz arttırması bekleniyor. Politikacılar, kırk yılın zirvesindeki enflasyon ile Ukrayna’daki savaştan kaynaklı ekonomik belirsizliğin yarattığı ikili tehdidi dengelemeye çalışıyor.

Bu hafta İngiltere Merkez Bankasının faizleri tekrar artırması beklenirken Japonya, Türkiye ve Brezilya merkez bankaları da toplantılarını yapacak.

Avrupa’da Euro Bölgesi’nin maliye bakanları, tam da pandemiden kurtulmaya başlayan büyümeye yönelik, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmeye başlamasının ardından oluşan risklerden dolayı bölge ekonomisini destekleme olasılığını tartışmak üzere Pazartesi günü bir araya gelecek.

Kurumsal gelişmelerde Telecom Italia (MI:TLIT) hisseleri %8,8 değer kazandı. İtalya’nın en büyük telefon grubu, özel sermaye devi KKR’nin yaklaşımından neredeyse dört ay sonra KKR ile resmi görüşmelere başlayacağını söyledi.

Deutsche Bank (DE:DBKGn) devam eden ilişkilerinden dolayı eleştiriye maruz kaldıktan sonra duruşunu değiştirerek Rusya’daki faaliyetlerini sonlandıracağını ifade ettikten sonra hisselerinde %5,6 artış yaşandı.

Pazartesi günü petrol fiyatları, Çin’de başlayan karantinayla beraber Ukrayna’daki savaşı diplomatik yollarla çözme girişimine dair umutlardan dolayı geçen haftaki düşüşünü sürdürdü.

WTI %4 düşüşle 104,93 dolar olurken Brent %3,3 azalarak 108,98 dolardan işlem gördü.

Her iki sözleşme de Rusya’nın Ukrayna’ya saldırdığı 24 Şubat’tan beri artış yaşadı ve geçen hafta 2008’den beri gördükleri en yüksek seviyelere ulaştı. Bununla birlikte ABD ham petrol geçen haftayı %5,7’lik düşüşle kapatırken Brent %4,8 kayıpla bitirdi.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,9 düşüşle 1,966,90 dolar olurken EUR/USD %0,5 yükselerek 1,0964’ten alıcı buldu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.