Haber bulanamadı.

Güçlü kurumsal kazanç raporlarının yardımıyla Avrupa borsaları yükseldi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Peter Nurse 

Investing.com — Yatırımcılar Doğu Ukrayna’daki durumu değerlendirmeye devam ederken genel olarak pozitif olan şirket kazançlarının da yardımıyla Avrupa borsaları Çarşamba günü yükseldi.

Almanya’da DAX %1,6 daha yüksek işlem görürken Fransa’da CAC 40 %0,9 arttı ve İngiltere’de FTSE 100 %0,5 yükseldi.

Batı, Rusya’nın Doğu Ukrayna’daki iki ayrı bölgeye asker göndermesine, Rus bankalarına ve Putin’e yakın kişilere yaptırım uygulayarak karşılık verirken Almanya, Rusya’nın tartışmalı Nord Stream 2 doğalgaz boru hattının onay sürecini durdurdu.

ABD Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili, Salı günü yaptığı açıklamada yaptırımların amacının Rusya ekonomisini cezalandırmak olduğunu ancak enerji piyasalarına zarar verme niyetinde olmadığını söyledi.

Yaptırımlar, piyasanın korktuğu kadar agresif değil ve Rus birliklerinin başkent Kiev de dahil olmak üzere tüm Ukrayna’yı ele geçirmesini önlemek amacıyla diplomasinin devam etmesi için açık kapı bırakıyor.

Kurumsal sektörde kazanç raporları gelmeye devam ediyor. Barclays (LON:BARC) yıllık kârının neredeyse üçe katlandığını ve 2021 yılında temettü ve geri alım yoluyla hissedarlara 2,5 milyar sterlin (3,4 milyar dolar) getiri sağladığını raporladıktan sonra %2,8 yükseldi.

Ted Baker (LON:TED) Çarşamba günü dördüncü çeyrek satışlarının çeyrek bazda %35 arttığını raporladıktan sonra hissesi %4,6 yükseldi. Aston Martin (LON:AML), satışlar arttıkça 2021’deki yıllık kaybını daraltmasının ardından %3,9 değer kazandı.

Stellantis (PA:STLA) Fiat Chrysler ve Peugeot’nun (OTC:PUGOY) birleşmesiyle kurulduktan sonra ilk yılında kârlılık hedefini aştı ve hissesi %4,3 arttı.

Danone (PA:DANO) hissesi, şirketin 2021’in son çeyreğinde beklenenden daha güçlü satış büyümesi sağlamasının ardından %3,4 arttı.

Öte yandan Rio Tinto (LON:RIO) hissesi, dünyanın en büyük demir cevheri üreticisinin yıllık kârını neredeyse iki katına çıkarırken hissedarlarına, temettü şeklinde yaklaşık 8 milyar dolar kazandırdığını bildirmesine rağmen %0,2 oranında değer kaybetti.

Ekonomik veri haberlerinde ise Almanya’nın Mart ayı GfK tüketici iklim endeksi önceki aya göre -6,7’den -8,1’e düşerken dikkatler, Euro Bölgesi’nin tüketici fiyat endeksi raporunda olacak. Endeksin, Avrupa Merkez Bankasının enflasyonist baskıları azaltmak için maruz kaldığı baskıyı teyit etmesi bekleniyor.

Petrol fiyatları, bir önceki seansta yedi yılın zirvelerine ulaştıktan sonra Çarşamba günü istikrara kavuştu. Batı Avrupa’ya gelen enerji arzı, ABD ve Avrupa’nın Rusya’nın Doğu Ukrayna’ya asker göndermesi nedeniyle uyguladığı yaptırımların ilk dalgasından etkilenmedi.

Yatırımcılar şimdi Amerikan Petrol Enstitüsü‘nün Çarşamba günü paylaşacağı ABD ham petrol arzı verilerini bekliyor. 

WTI %0,3 düşüşle 91,62 dolar olurken Brent %0,3 azalarak 93,62 dolara ulaştı.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,6 düşerek 1.896,10 dolar olurken EUR/USD %0,2 yükselişle 1,1343’den alıcı buldu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.