Haber bulanamadı.

Barclays’ın yıllık kârı, danışmanlık hizmetleri sayesinde rekor kırdı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazar – Dhirendra Tripathi

Investing.com — Barclays ADR’leri (NYSE: BCS), çarşamba günü piyasa öncesinde %3,5 daha yüksek işlem gördü. Banka yatırım bankacılığı ve birleşme danışmanlığı hizmetlerine olan talebin artmasıyla şimdiye kadarki en yüksek yıllık kârını rapor etti.

Hisse senedine kazandıran diğer faktörler, 1 milyar sterlinlik (1,36 milyar dolar) hisse geri alma ve tüm yıl için hisse başına 4 peni temettü ödeme kararı oldu. Önceki ödemelere eklendiğinde toplam yıllık ödeme 2,5 milyar sterlin (3,4 milyar dolar) oluyor.

Sermaye piyasalarından ve birleşme danışmanlığı hizmetlerinden gelen dördüncü çeyrek geliri, %27 artışla 956 milyon sterline yükseldi. Çünkü şirketler, nakit parayla eksikleri gidermek ya da yeni coğrafyalara yayılmak için başka şirketleri satın alma arayışına girdi.

Barclays hissedarlarına atfedilebilecek üç aylık kâr, beş katından fazla artarak 1,1 milyar sterline (1,5 milyar dolar) yükseldi. Rakipleri HSBC (NYSE: HSBC) ve bunun yanında JPMorgan (NYSE: JPM) ve Goldman Sachs (NYSE: GS) gibi Amerikan bankalarının yaptığı gibi Barclays da gelişen ekonomik ortamdan faydalandı. Varlık kalitesi iyileştikçe yükümlülükleriyle mücadele etmek için rezerv olarak tuttuğu fonundan daha çok kullandı. Salı günü HSBC, son çeyrek için 2 milyar dolarlık kâr bildirdi.

Sabit gelirli ticaretten elde edilen geliri, yükselen devlet tahvili getirilerinin etkisiyle %33 oranında düştü. Hisse senedi gelirleri piyasalar açısından volatil geçen dördüncü çeyrekte yüzde 8 geriledi.

Bu C.S. Venkatakrishnan’ın bankanın CEO’su olarak ilk üç aylık kazanç raporu ve Reuters’e göre selefi Jes Staley’nin yatırım bankacılığı hizmetlerini genişletme odağını sürdüreceğini söyledi.

Venkatakrishnan İngiltere ve Almanya’da Amazon (NASDAQ: AMZN) ile “şimdi al, sonra öde” ve diğer önceliği olarak düşük karbon ekonomisine geçiş gibi projelerini sıraladı.

Natwest (NYSE: NWG) ve HSBC gibi Barclays da cari yılda enflasyonist baskılar konusunda uyarıda bulundu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.